Aktuality20. 04. 2021  holstein  Dubnové hodnocení genomických býků v SRN
 Podobně jako u prověřených býků došlo v dubnu ke změně ve výpočtu celkového indexu RZG ke změnám. Touto změnou došlo k poklesu průměrné hodnoty gRZG k poklesu o 3,1 bodů u černostrakatých býků a 2,4 bodu u redů. Přesto se objevilo několik nových býků se špičkovými hodnotami. Z těchto býků vybereme ty, co jsou zajímaví pro naše chovatele.
 
Nejlépe hodnoceným býkem je Foreman (Freemax x Rubicon). Dosáhl extrémní hodnoty gRZG 171. Je to po šesti letech první býk s hodnotou nad 170. Vysoké hodnocení je cennější o to, že po změně indexu došlo k celkovému poklesu PH. Foreman je komplexním býkem, u kterého těžko budeme hledat nedostatky. Extrémní produkce mléka (+ 1886 kg mléka, + 0,19% tuku, + 0,07% bílkovin), Výborný exteriér vhodný k robotickému dojení a dlouhověkost. Velmi dobrý zdravotní stav potomstva a potenciál snadného telení. Foremanovým otcem je velmi populární Freemax NEO 970. U takto vysoce postaveného genomáka, by se dal očekávat rychlý sled generací předků, ale matka
SHA Grumetti VG 85 při narozené Foremna otevřela již druhou laktaci je dcerou Rubicona z opakovaného nasazení. Foreman je také nejlépe hodnoceným býkem v SRN v oblasti ekonomického přínosu pro chovatel RZ€ +2,961.
Druhý nový syn Freemaxe v top 10 je Frisbee (Freemax x Born P x Araxis). Nabízí velmi podobný profil PH s nižší produkcí mléka než Foreman ale navíc nabízí redfaktor. Bohužel zatím nejsou dostupné žádné ID.
Dvojkou top je Star P NXB 739 (Solitair P x Semino x Racer). Komplexní býk s širokým použitím a legendárním Seminem v původu. Star P má výborný potenciál zdraví potomstva a produkce mléka (+1 684 kg mléka, -0,01% tuku, + 0,08% bílkovin). Funkční exteriér a výborné ekonomické znaky. Snadné telení po býku. Třetí místo obsadil Bender (Bali x Superhero x Rubicon). Navýšení váhy znaků zdraví jej vyneslo o třicet příček TOP vzhůru. Zdravotní potenciál je opravdu výjimečný, stejně jako dlouhověkost, plodnost a ekonomické znaky. Čtvrté místo top obsadil Gladius NBR 35 (Gazebo x Superhero x Missouri. Gladius má obrovský potenciál v produkci mléka, ale niv dalších znacích se nemá za co stydět. Jediným výrazným omezením je doporučení připouštět Gladiuse na krávy. Na šestém místě najdeme býka Carenzo (Crown x Federal x Commander). Komplexní býk se zajímavým původem. Výborný exteriér a zejména vemena. Velmi dobré znaky zdraví, dlouhověkosti, plodnosti a ziskovosti. K dispozici také sexované inseminační dávky. V první desítce najdeme ještě býka Migel (Milktime x Rubi-Asp x Supershot). Kromě zajímavého původu má velký potenciál v produkci mléka v kombinaci s výbornými znaky zdraví. Nadprůměrná dlouhověkost a plodnost. Vynikající ekonomický potenciál. Aerosmith (Aristocrat x Bighit x Montana) Velmi dobrý exteriér s výborně utvářenými vemeny. Velký potenciál produkce mléka. Průměrné telení a slušný potenciál ziskovosti pro chovatele. Z býků, kteří jsou již v ČR využíváni má velmi dobré výsledky Domino NXB 746 (Durable x Cameron x Battlecry), který je jedním z nejpoužívanějších býků na jalovice v SRN. V top se vyskytují také starší býci, kteří již budou přecházet do kategorie prověřených. Rafting NXB 536 a Casino NXB 492 mají výborné výsledky i v našich chovech a budeme se s nimi setkávat i v budoucnosti.