Aktuality06. 11. 2019  holstein  Říjnové hodnocení genomických PH
V říjnovém hodnocení genomických býků došlo k zásadní změně. Po téměř dvou letech byl sesazen nejúspěšnější plemeník posledních let Semino NEO 749. Novou jedničkou hodnocení je býk AGRAS AUDI ET narozený v podniku Agras Bohdalov a.s. Při prvním hodnocení dosáhl výborného hodnocení gSIH 152,6. Nabízí výborný potenciál v produkci mléka a složek. Velmi slušný exteriér s důrazem na utváření končetin. I když se jedná o býka od konkurence, v původu najdeme stopu našeho plemenářského programu. Dědou tohoto býka je náš plemeník Board NXB 266, který byl v ČR široce využíván a je i otcem špičkového plemeníka Vancouver. Audi má zatím první hodnocení a uvidíme, jak se jeho PH budou v budoucnu vyvíjet, ale potenciál úspěšného plemeníka má bezesporu.

Na druhém místě gTOP je Semino NEO 749, který byl přeskočen poprvé ve svém hodnocení v ČR. O kvalitách tohoto býka jsme psali již mnohokrát. Semino je zárukou rychlého nárůstu PH a stabilita výsledků dává naději na bezproblémový přechod do kategorie prověřených býků. Chovatelům je plně k dispozici za přijatelnou cenu.
Třetí místo obsadil výše zmiňovaný Vancouver NXB 431. Jedná se o špičkového býka, který má tři syny v gTOP 10 a je velmi úspěšným otcem v genomovém hodnocení jalovic.
V první desítce se udržel Cantus NEO 660, který je výrazně starší než všichni jeho, podobně hodnocení, konkurenti. Jedná se o komplexního plemeníka, který uspokojí požadavky náročných chovatelů. Výhodou je okamžitá dostupnost ID a velmi přijatelná cena.
Z dalších našich býků chceme upozornit na Barbadose NXB 465, Raftinga NXB 536, Casina NXB 492 a zejména Simona P NEO 887. Tito býci dosáhli výborného hodnocení i v zahraničí. V SRN je nejlépe hodnocený Simon P (Semino x Board) na pátém místě genomové TOP a na šestém místě je Casino. Jedná se o špičkové plemeníky s vysokým potenciálem pro výrazné zlepšení PH ve většině našich chovů.

Genomické hodnocení jalovic
Genomické hodnocení není prováděno plošně. Výsledky neodráží celkovou situaci v republice, ale jedná se spíše o hodnocení v podnicích, které se ve zvýšené míře zaměřují na šlechtění. V tomto hodnocení vychází náš plemenářský program velmi pozitivně. V první desítce hodnocení najdeme čtyři dcery po našem býku Semino a další čtyři po býku Vancouver, jehož otec je rovněž náš Board. Dcery po těchto dvou býcích okupují prvních osm míst TOP a jednoznačně potvrzují úspěšnost našeho programu. Správnou volbou otců nové generace krav můžete výrazně ovlivnit úspěšnost chovu v následujícím období. Využijte mimořádné příležitosti volbou býků od GGI CZECH s.r.o.