Aktuality17. 04. 2024  holstein  Dubnové výsledky SIH v ČR
Dubnové výsledky býků používaných v ČR přinesly potvrzení úspěšnosti našeho šlechtitelského programu. Dlouhodobě se nám daří vybírat býky jejichž potomstvo přináší chovatelům dlouhodobý profit. Pozitivem je i stabilita vysokých PH při přechodu do kategorie prověřených býků. Obecně je patrný silný vliv německé genetiky, která je využívána většinou šlechtitelských firem. Těší nás, že se tak podílíme na vysoké kvalitě chovu holštýnského skotu v ČR.

 
Genomika
První místo obsadil domácí býk Erros NXB 956 (Camus x AltaSpring) který má komplexní hodnocení gSIH 142,9. Na druhé místo poskočil náš Giro NBR 200 (Gladius x AltaHothand), který navýšil hodnotu gSIH na 142,7 bodů. Třetí místo obsadila prosincová jednička hodnocení mladých býků Ernest NBR 236 (Foreman x Rubicon) se skvělým výsledkem 141,9 gSIH. V první desítce se z našich býků umístil ještě Picard NXB 932 (Pikachu x Casino), který je zároveň posledním mladým býkem dubnového hodnocení, který překročil hranici 140 bodů gSIH. Z dalších našich mladých býků stojí za zmínku Fellani NBR 130 (gSIH 136,7) a Poker NXB 890 (gSIH 136,3). Fellani je ročník narození 2020 a bude brzy přecházet do kategorie prověřených býků. Přesto si stále drží vysoké hodnocení i v konkurenci nastupujících mladých býků.
V TOP 5 jsou býci od pěti různých organizací, ale čtyři z pěti otců, úspěšných býků, jsou z Německa. Nás těší, že většinu těchto otců mohli chovatelé v ČR používat již jako genomické býky a oni jim důvěru splatili výborným potomstvem, úspěšným i v mezinárodním srovnání.

Prověření býci
Stále se potýkáme s pomalým pronikáním našich býků do oficiální TOP z důvodu přísných kritérií pro zveřejnění. Zejména nás brzdí počet stád s hodnoceným exteriérem dcer daného býka. Stává se tak, že je býk zobrazován v oficiální TOP až na sklonku své kariéry. Podobně dopadl legendární Semino NEO 749 s aktuální hodnotou SIH 142,3. V ČR máme 399 dcer, ale už žádná další nepřibude a to je škoda. Podobná chyba se naštěstí nestane býku Garido NXB 535 SIH 141. Garido je velmi populární a intenzivně využívaný. Ve stínu Garida stojí po celou svou kariéru býk Rafting NXB 536 SIH 139,7. Rafting nabízí potomstvo s výborným exteriérem, zdravotním potenciálem a vysokou užitkovostí. Dcera Raftinga Ella vyhrála poslední RUW Show v Krefeldu v kategorii starších krav. Zajímavou alternativou je býk Greenwich NXB 635 SIH 138,1 a hlavně Gladius NBR 035 SIH 137. Gladius je úspěšným otcem býků v několika populacích. Potomstvo Gladiuse má vysokou produkci a výborné ekonomické zhodnocení.